• Telefon: 0212 451 37 69 - 0212 653 65 66

  • E-Mail: info@aglgumruk.com

Mobilya sektörünün uzun bir süredir yaşadığı ham madde sıkıntısının ana gündem maddesi olan sunta, MDF, OSB ve ağaçtan mamul levhalar gibi ürünlerin ihracatını takibe yönelik alınan karar mobilya sektörünü sevindirdi.

Hammadde bulamamaktan şikayet eden mobilya sektörü, Resmi Gazete'de  yayımlanan karar ile nefes aldı. Ahşaptan yonga ve lif levha ile kereste ürünleri ihracı kayda bağlı mallar listesine dahil edildi.

Pandemiyle birlikte dünya pazarlarında korumacılığın artış gösterdiğine işaret eden İstanbul Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği ile Türkiye Mobilya Sanayicileri Federasyonu Başkanı Ahmet Güleç, sektörün haklı talebinin karşılık görmesinden memnuniyet duyduklarını söyledi. Türkiye mobilya sektörünün tedarikçileriyle birlikte büyüyeceğine işaret eden Güleç, “Tedarikçilerimizle işbirliği yapacağız. Onlar da mağdur olmayacak. Hep beraber dünyaya satacağız. Katma değer ve özellikle de daha geniş istihdam imkanları yaratarak Türkiye ekonomisini güçlendireceğiz. Yonga, levha ve ağaç mamulleri sektörümüzün başarısı aslında bizim başarımız. Gelinen noktada mobilya sektörünün başarısında onların da büyük bir katkısı olduğunu biliyoruz. Yonga levha fabrikalarımızla birlikte bir holdingin entegre tesisleri gibi eşgüdümlü çalışarak hep beraber dünya pazarlarından pay alacağız. Tüm sektöre hayırlı olsun. Ülke kazandı. Kimsenin aleyhinde olan bir karar değil. Güzel bir atasözümüz var. Eve lazım olan camiye haramdır. İç pazarda ihtiyaç duyulan hammaddenin bir başka ülkede katma değere dönüştürülerek dünya pazarlarına satılması doğru değil” dedi.

Whatsapp Destek

Agl Gümrük İletisim

Merhaba

Size nasıl yardımcı olabilirim?